Merhaba sevgili anne ve babalar;

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte grip mevsimi de geldi çattı. Peki miniklerimizi ve kendimizi gripten nasıl koruyabiliriz ?

Gribi önlemenin en etkin yolu tabii ki aşılamadır. 6 aylıktan büyük çocuklara grip aşısı yapılabilir. Çocuğunuzla birlikte ev halkının da aşılanması virüsün yayılımının önlenmesinde önem kazanır.

Hastalıklara karşı uygulanacak tedaviler elbette önemlidir ,ancak öncelikle dikkat etmek gereken hastalığa yakalanmamak için gerekli önlemleri almaktır.

Grip gibi üst solunum yolu hastalıkları solunum yoluyla olduğu kadar ellerle de bulaşabilmektedir. Çocuğumuz hasta kişinin temas ettiği eşya ya da nesnelere dokunduğunda virüsü kapma riski yükselir. Bu nedenle ellerini yüzlerine ve ağızlarına götürme konusunda daha dikkatsiz olan çocuklarımızın hastalığa yakalanma riski de daha yüksektir. 

Peki ne yapmalı ?

Öncelikle çocuklarımıza sıklıkla el yıkama alışkanlığı kazandırmalıyız. Bunun için oyunlar türetebilir, hatta ilgisini çekebilecek videolar seyrettirebiliriz. Aynı zamanda çocuklarımıza ev dışında el ile temas ettiği noktalara dikkat etmesi gerektiğini ve etrafındaki insanlarla yakın temastan uzak durması gerektiğini tembihleyebiliriz.

Bunun yanı sıra  öksürür ve hapşırırken ağzını kapatmasını öğretebilir, mendil kullanma alışkanlığı kazandırabiliriz . Çocuklarımızın genel temizlik kurallarına uyması virüslerle karşılaşma olasılığını düşürecektir.

Ek olarak ⚠️

Hepimizin merakla beklediği grip aşılarının temini; bu sezon, yalnızca  reçete karşılığı eczaneler tarafından yapılacaktır.

Sağlıklı günler dilerim🤗