Merhaba Sevgili Anneler ve Babalar;

        2 – 3 yaş arasındaki minik cücelerimiz, minik cümleler kurarak konuşmaya ve bazen de yüksek sesle bağırarak kendilerini ifade etmeye çalışırlar. Bu dönemde artık büyüdüklerini düşünebilirsiniz, ancak unutulmaması  gereken  bebeklikten henüz yeni çıkıyor olduklarıdır.

         Bu dönemde sosyal ilişkileri öğrenmeye başlar ve başkalarının nasıl hissettiğini (empati duygusunu) hayal edebilirler.Ne istediklerini bilirler ve otoriter görünebilirler. Hepimizin bildiği ve zaman zaman tecrübe ettiği gibi ‘Haaayır’ onların en sevdiği kelimelerden biri olabilir🤗. Bu yaş grubunda öfke nöbetleri sık görülebilir.Diğer çocuklarla kısa bir süre oynayabilirler, ancak çoğu henüz gerçek bir paylaşım becerisine sahip değildirler. Bekleme ya da seçim yapma konusunda zorlanabilirler. Sebepleri anlamakta veya dürtülerini kontrol etmekte güçlük çekebilirler. Hem görünüş olarak hem de etkinliklerinde yetişkinleri kopyalamayı severler.

   Çocuğunuz etrafınızdayken konuşmalarımıza dikkat etmeliyiz. Kelime kavramaları gelişmektedir, bu yüzden bazı konulardan dolayı endişelenebilirler. Dünyayı onlara başa çıkabilecekleri bir yer olarak tanıtmalıyız.

İki yaşında bir çocuk hâlâ ebeveynlerinin onun aklını okuyabildiğini düşünür. Gerçeği fanteziden ayırt etmekte zorlanırlar ve hayal gücüne dayalı oyunları oynamayı severler. Karalama  yapabilirler, çizgi, nokta ve daire çizebilirler, ancak henüz bir resim çizemeyebilirler.

Çocuğunuz artık fiziksel yeteneklerinden çok daha emindir, ancak ne zaman duracağı konusunda tam olarak fikri yoktur. Genellikle sınırları aşarlar. Kendilerini güvende tutamazlar, bu yüzden sınırlarını siz belirlemeli ve uygulamalısınız. Denetimimiz altındayken, onlara oynamaları için (güvenli) şanslar vererek yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmalısınız.

Sağlıklı günler dilerim🤗